flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Вільнянський районний суд Запорізької області

Ігор Бенедисюк: Представники ЗМІ мають бути зацікавлені в тому, щоб в Україні була побудована незалежна судова влада

23 травня 2017, 09:11
22.05.2017

22 травня 2017 року в місті Києві розпочав роботу загальнонаціональний форум «Незалежні суди та вільні ЗМІ: синергія заради майбутнього».

Форум організовано за підтримки Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Центру демократії та верховенства права, Громадського об’єднання «Детектор медіа», Інституту масової інформації, Національної спілки журналістів України, українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи в Україні.

Мета заходу – започаткувати щорічний загальнонаціональний форум для обговорення нагальних проблем взаємодії судів та ЗМІ, спільно виробити, схвалити та впровадити правила співпраці, що ґрунтується на взаємній підтримці незалежності судової влади та праві на свободу вираження, а також створити постійно діючий Комітет взаємодії судів та ЗМІ для оперативного реагування на виклики комунікації.

З вітальним словом до учасників заходу звернулася заступник директора відділу міжнародної співпраці Посольства Канадив УкраїніДженіфер Купер, яка наголосила на важливості порушення теми ефективного поєднання принципів свободи преси та незалежності судової влади.

Дженіфер Куперзапевнила, що уряд Канади всіляко підтримує судову реформу в Україні. Водночас зазначила, що ефективна судова комунікація є важливою складовою проведення судової реформи, а тому абсолютно необхідна відкритість суддів та їхня готовність до діалогу із представниками засобів масової інформації.

Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк у своєму вітальному слові висловив переконання, що в побудові незалежної судової системи судді та журналісти мають бути колегами, діяти спільно: «Незалежний суд сам по собі нікому не потрібен. Незалежний суд потрібен для того, щоб належно захищати права громадян. У цій справі ніхто не повинен стояти осторонь: громадяни, громадянське суспільство і, безперечно, представники засобів масової інформації мають бути зацікавлені в тому, щоб незалежна судова влада була побудована. На цьому шляху ми зараз шукаємо колег і однодумців, щоб відновлення довіри до судової влади відбувалося не лише завдяки самим суддям, Вищій раді правосуддя, Раді суддів України, іншим органам та установам судової влади. Це має робити все суспільство».

«Про те, що в судах відбуваються позитивні зміни, що суди ухвалюють справедливі рішення, що судам можна довіряти, мають сказати журналісти. Вони мають сказати про це професійно, відверто й чесно, – переконаний Ігор Бенедисюк. – Саме для цього ми хочемо налагодити комунікацію із суспільством, і саме завдяки професійній роботі журналістів ми можемо це зробити».

«Переконаний, що цей форум стане загальнонаціональним, об’єднає професіоналів – суддів та журналістів задля єдиної мети – створення незалежного суду в Україні», – зазначив Ігор Бенедисюк.

Голова Верховного Суду УкраїниЯрослав Романюкзауважив: «У тому, щоб суди були незалежними, щоб вирішували судові спори, які виникають в учасників громадянського суспільства, справедливо, в межах розумних строків і відповідно до закону, насамперед зацікавлене суспільство. Саме із суспільством судовій владі, на моє глибоке переконання, необхідно знаходити шляхи комунікації і шукати в ньому союзника».

На думку Я.Романюка, саме через комунікацію із представниками громадянського суспільства, а особливо через комунікацію із представниками засобів масової інформації, суди зможуть донести до громадян об’єктивну інформацію щодо того, як саме функціонує судова система.

«У таких комунікаціях суди мають бути максимально щирими й відвертими, бо люди дуже тонко відчувають фальш, нещирість і, відчувши це, нам ще більше не довірятимуть», –застеріг Ярослав Романюк.

 

Виконавчий директор Інституту масової інформації, український представник «Репортерів без кордонів»Оксана Романюку своєму вітальному слові зазначила, що реформа правосуддя є ключовою, тому до неї прикута пильна увага медіа. О.Романюк виокремила три важливі сферивзаємовідносин між судами та ЗМІ:фіксація судових засідань, захист прав журналістів усудах, питання комунікації між суддями та журналістами.Доповідач висловила сподівання, що налагодження комунікації між суддями та журналістами допоможе вирішити ці питання та загалом питання довіри до суддів у середовищі журналістів, крім того, допоможе покращити якість судових репортажів і якість комунікації між судами і медіа.

«Для нас дуже важлива позиція суддів щодо розуміння того, що таке журналістська діяльність», – зазначила О.Романюк.

Голова Ради суддів УкраїниВалентина Сімоненкопереконана, що судова влада стала більш відкритою, але на сьогодні суди зробили лише перші кроки на цьому шляху.«Сподіваюсь, що наприкінці цього шляху буде взаєморозуміння між засобами масової інформації,громадськістю і суддями, – зазначила В.Сімоненко. – Ми будемо об’єктивно подавати інформацію, як позитивну, так і негативну – задля об’єктивності, права на інформацію, відновлення довіри до суду».

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук нагадав, що успіх будь-яких реформ, зокрема правосуддя, потребує поєднання трьох складових: суб’єктів (тобто людей), правил та інститутів (тобто структур чи механізмів, які мають забезпечити їхню взаємодію).

«Україна робить досить впевнені кроки щодо оновлення кожного компонента, – зазначив М.Оніщук. – Однак прозорості цих реформ, належних комунікативних зв’язків, висвітлення їхніх вад і переваг ще не відбулось».

М.Оніщук наголосив, що потреба в широкому обговоренні комунікації судової влади та суспільства вже давно назріла: «Я переконаний, що сьогоднішній форум покликаний виробити напрями та стандарти для подальшого реагування на проблеми, які стоять перед судовою владою».

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко зазначив, що судді та журналісти розпочинають спілкування не з чистого аркуша, у них уже є певний багаж контактів.

«Ми будемо спільно працювати над тими помилками та пробілами, які вже наявні, спільно виходити з тих реалій, які існують, зважати на місію суддівського корпусу та журналістів. Разом з тим будемо докладати зусиль, щоб кожен із нас якомога ефективніше виконував свою функцію, реалізовавув покладені на нього завдання», – запевнив C.Томіленко.

На думку С.Томіленка, стратегічну співпрацю судів за ЗМІ варто зосередити на двох напрямах: захисті прав журналістів та підвищенні професіоналізму представників ЗМІ, які пишуть на судову тематику.

 

Водночас Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк звернув увагу присутніх, що форум бачать, чують та беруть у ньому безпосередню участь практично по всій Україні: «За допомогою територіальних управлінь Державної судової адміністрації України у кожному з обласних центрів організовано трансляцію форуму в режимі відеоконференцзв’язку». 

Як повідомила начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності секретаріату Вищої ради правосуддя Оксана Лисенко, у всіх обласних центрах України відбуваються регіональні форуми: «Журналісти місцевих ЗМІ разом із суддями-спікерами місцевих судів спостерігають за роботою нашого форуму і також матимуть можливість обговорити ті питання взаємодії, які їх хвилюють».

Виконавчий директор ГО «Детектор медіа» Діана Дуцик назвала форум надзвичайно важливим, зокрема й тому, що на сьогодні стосунки між журналістами та суддями є незадовільними, обтяженими різними емоційними зауваженнями.

Д.Дуцик нагадала, що останнім часом судді стають героями скандальних журналістських розслідувань, натомість практично відсутня інформація про хід судової реформи.

«Упередженість, яка існує у ставленні до суддів, може бути зруйнована лише в тісній комунікації», – переконана Діана Дуцик. Крім того, вона вважає, що журналісти й судді мають багато спільного, оскільки за покликом вони є шукачами істини, тому треба знаходити точки дотику.

«Сьогодні ми всі опинились у патовій ситуації. Рівень довіри і до журналістів, і до суддів критично низький. Відновлення довіри – це спільне завдання. В результаті ми повинні відновити довіру до закону як такого. Я сподіваюся, що сьогоднішній діалог допоможе відновити і комунікацію, і довіру, і повагу один до одного», – підсумувала Діана Дуцик.

Управління інформації
та забезпечення комунікаційної діяльності